Terry Pratchett: Pastýřská koruna

17. červenec 2017 | 10.00 |
› 

Na sira Terryho a jeho Zeměplochu nedám dopustit, takže je pochopitelné, že když vyšla jeho poslední kniha Pastýřská koruna, musela jsem si ji hned sehnat a přečetla jsem ji přednostně.


Podle některých recenzentů jde o příběh pro děti. To bych se tedy hádala: jak se někde objeví stařenka Oggová, veškerá morálka je v tahu. Kdo Zeměplochu čte, ví, co tím myslím. Jestli pro děti, tak jedině pro hodně odrostlé, skoro dospělé. Možná.

Další věc, která mě na recenzích zaujala, bylo, že kdyby spisovatel nezemřel, vyšlo by ještě několik dílů. To vlastně potvrzuje i doslov, ale z děje jsem usoudila, že by se mu psalo ohromně těžce, když se v Pastýřské koruně systematicky zbavuje nejvýraznějších postav série. jenomže do jeho hlavy nevidím, třeba by je pro další psaní ani neptřeboval...

Když to vezmu kolem a kolem, je to moje  první setkání v mladou čarodějkou Toničkou Bolavou a jejími Fígli. Nikdy jsem neměla odvahu po jejích příbězích sáhnout, jsem zavilý smrťofil, proto jsem logicky upřednostňovala knihy jako Mort, Sekáč, Otec prasátek nebo Těžké melodično. Musím však uznat, že čarodějky mají taky něco do sebe. A příběh? Po smrti jedné ze starších v horách Beraní hlavy se má Tonička ujmout její usedlosti a starat se i o její klienty. Jenže má dost staarostí se svým územím a do světa lidí se tlačí proradní elfové, kteýrm by se měla postavit. Tlak na ni ovšem vyvíjejí také čarodějky, na nové místo prý podle nich nebude stačit a leckterá z nich by ho dokázala zastávat mnohem lépe. Tonička je mezi dvěma mlýnskými kameny a do poslední stránky není jasné, jak se jí povede situaci vyřešit.

Kniha mě navnadila a až dočtu další Pratchettova díla, sáhnu po některém z předchozích Toniččiných dobrodružství...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Terry Pratchett: Pastýřská koruna iva 17. 07. 2017 - 13:23
RE(2x): Terry Pratchett: Pastýřská koruna netradicne 17. 07. 2017 - 14:35
RE(3x): Terry Pratchett: Pastýřská koruna iva 18. 07. 2017 - 11:26